Our Team

Senior Leadership Team

Mr Gary Nelson – Headteacher

Mr Tom Raw – Deputy Head / Director of Learning (English)

Ms Nicolette Sorba – Senior Assistant Head / Raising Standards Leader

Mr Tom Dean –  Assistant Head / Director of Learning (Science)

Mrs Serra Sanders – Assistant Head / Director of Learning (Humanities)

Mr William Overill – Assistant Head / Inclusion Leader / SENCo

Mr Jonathan Palmer – Assistant Headteacher / Director of Learning (Maths)

Teaching Staff

Mr Terrence Adegbenle – Head of Art

Ms Hayley Charman – Head of Fleet House / Head of P.E / Student Leadership leader

Ms Danielle Harvey – Head of Performing and Arts 

Mr Jon Edwards – Teacher of P.E / Applied Learning Coordinator

 Mr Samuel Wiles- Teacher of Science 

 Mr Farhatul Islam- Teacher of Maths 

 Ms Tiffany Ingram – Head of Tyburn House / Acting Head of Modern Foreign Languages / Coaching leader

 Ms Zara Ahmed – Teacher of English / Learning Leader 

 Ms Cara Mansfield – Head of History / Assistant Director of Humanities / Learning Leader

 Ms Juanita Walker – Teacher of Modern Foreign Languages (MFL)

 Ms Alex Piechoczek – Head of Modern Foreign Languages (MFL) (Maternity Leave)

 Mr Saifur Rahman – Teacher of Maths 

 Ms Rachael Harvey –Teacher of Geography 

 Ms Cara Robinson – Head of Technology

 Ms Tegan MacMillan – Teacher of Science 

 Ms Sharmin Nahar – Trainee Teacher of Science (SCITT)

Learning Support Assistants / Cover Supervisor

Ms Dheena Akther – LSA / Cover Supervisor

Ms Saria Mazhar – LSA / Cover Supervisor (Maths) (Maternity Leave)

Mr Muhammad Ahmed – Senior LSA

Ms Nicola Manley – Senior HLTA / Cover Supervisor

Mr Santu Mbele – LSA / Cover Supervisor

Support Staff

 Mrs Janice Brown – Student Support Administrator / Office Manager

 Mrs Yasmin Miah – Admissions and Marketing and Coordinator

 Mr Mohammed Ali – Inclusion Lead and Student Mentor

 Mr Matthew Dervin – School Business Manager

 Mr GB Eyione – Building and Maintenance Supervisor

 Ms Taysha Morgan – Headteacher’s PA and HR Lead

 Mr Yousef Muruts – IT Network Manager

 Mrs Jenna Stonebanks – Data and Cover Manager / Exams Officer

 Mr Ashford Clovis – STEAM Technician

 Ms Eghosa Osunde – Attendance and Welfare Officer